PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5822}
7,1 14 060
ocen
7,1 10 1 14060
7,5 10
ocen krytyków
Ghost World
powrót do forum filmu Ghost World

Film ten jest portretem, nie Enid, lecz pewnej grupki osob istniejacych obok nas, odcinajacych sie dobrowolnie nie tylko od spoleczenstwa i praw nim rzadzacych, lecz od wszystkich schematow.
Film o ludziach, ktorzy nie zgadzaja sie na zastane normy i wytyczne. Ktorzy tak naprawdę są nie z tego świata, a ktorych nasz swiat zawiodl.
Ghost World jest wiec takze filmem o eskapizmie, o probie ucieczki od prozy zycia, przerazajacej zwyczajnosci. Ucieczce w kulturę, dziecinstwo, przyjazn, ucieczką poprzez pozorna infantylnosc, a takze arogancję, humor, zlosliwosc, pogarde.
Ludziom, ktorzy stwierdza, ze 'trzeba zrozumiec i poddac sie zyciu' mozna tylko rozesmiac sie w twarz, gdyz zrozumienie przekracza ich mozliwosci. Podobnie jak mozliwosci wiekszosci.
Dla Enid swiat byl za maly. Dusze ludzkie ideologicznie wyprane. Umysly zbyt scisle.
Ale nawet Enid, nawet osoby takie jak ona, rowniez posiadaja, skrzetnie ukrywane za fasada cynizmu, uczucia. Uczucia nadwrazliwe. Choc gardza swiatem, tak naprawde szukaja, wrecz rozpaczliwie, pokrewnej duszy, zrozumienia. Dlatego Enid tak bardzo boli, gdy widzi, iz jej wieloletnia przyjaciolka podporzadkowuje sie, idzie na kompromisy, przestaje ją rozumiec.
Enid znajduje taką duszę w odizolowanym i nieprzystosowanym do zycia Seymurze. Co moze nam o nim powiedziec? 'Jest wlasciwie zaprzeczeniem tych wszystkich cech, ktorych nienawidze u mezczyzn'. Rodzi sie miedzy nimi uczucie, choc roznica wieku jest ogromna.
Jednoczesnie pojawia sie presja otoczenia na jednostkę. Presja stwarzana w szczegolnosci przez najblizszych. Bo to oni najczesciej wyrzadzaja najwieksza krzywde takim osobom. Chcac 'wtloczyc je w zycie'. I tak Enid jest zmuszana do znalezienia 'normalnej' pracy, 'normalnej' szkoly, 'normalnego' chlopaka. Jednoczesnie coraz bardziej rozczarowuje sie glupotą, mieszczanstwem, zachowawczoscia, pruderia, konformizmem otoczenia (praca w sklepie, usuniecie z galerii kontrowersyjnej pracy znalezionej przez nią u Seymura, a tym samym odebranie jej mozliwosci studiowania w akademii sztuki). Potwierdzaja sie jej obawy co do zycia i przyszlosci.
Wobec braku jakiegokolwiek wsparcia, krzty zrozumienia, pojawiaja sie watpliwosci co do wlasnej tozsamosci, zadaje sobie pytania: 'Kim jestem?', 'Czego chcę, tak naprawdę?'.
U Enid pojawia sie przemozna chec porzucenia tego wszystkiego. Zostawienia za soba.
Metaforą nadzieji na taką mozliwosc jest pewien strzec. Starzec, powrzechnie uznany za psychicznie chorego, siedzacy calymi dniami na lawce, czekajac na dawno nie kursujacy juz autobus. Z tego powodu stanowi obiek drwin. Jednak pewnego dnia, wracajaca samotnie Enid zauwaza, iz autobus zjawia się, a starzec odjezdza. Staje sie to bodzcem do podjecia przez nią decyzji.

Moomac

w sumie to nie jestem pewna ale o ile dobrze pamietam to jej decyzją bylo zrobienie tego samego co ten staruszek. odciecie się od reszty i czekanie, na JEGO autobus do JEGO świata. czekał bo wiedzial, ze to w koncu nastąpi, niedowiarków odprawial krótkim : "nie wiesz co mówisz". miał racje a czekal na to pewnie cale swoje zycie. Enid chciała tego samego ,ale czy slusznie? Sama? po tym jak w NORMALNYM świecie znalazła bratnią duszę? Zamiast razem
sie na wszystko, ze tak powiem , wypiąć , i razem stworzyc sobie swoj swiat, ona to wszystko odrzuca? można i tak...
ale generalnie to film mi sie podobal :]

StoneD_R_

Owszem, znalazla bratnia dusze, jednak owa bratnia dusza, czyli Seymour, poddala sie kontroli, stala sie tacy jak inni poprzez pojscie do psychiatry, czy tam psychologa. W ten sposob 'wyrzekl sie' swojej innosci, bo postanowil PRZYSTOSOWAC sie do otaczajacego go swiata (taki cel maja wizyty u psychologow, psychiatrow). Tym samym stal sie kims, kogo ona by się wyrzekła.
Dlatego wlasnie jej decyzja o 'odrzuceniu wszystkiego' byla uzasadniona.

ocenił(a) film na 6
Moomac

Przecież Seymour odwiedza psychologa już pod sam koniec filmu. Niewiadomo czy Enid w ogóle o tym wie. A Seymoura odrzuca tuż po spędzonej wspólnie nocy. Nie odpowiada na telefony, nie przychodzi.

ocenił(a) film na 10
Moomac

"Film o ludziach, ktorzy nie zgadzaja sie na zastane normy i wytyczne. Ktorzy tak naprawdę są nie z tego świata, a ktorych nasz swiat zawiodl."


eee tam, nie uogolniaj, chodzi o to ze caly swiat jest pelen takich ludzi, a nie ze jest sobie odosobniona grupka biedna spychana na bok. a w ogole to sami siebie zawodzimy (patrz wypowiedzi Saymora).

"Ghost World jest wiec takze filmem o eskapizmie, o probie ucieczki od prozy zycia, przerazajacej zwyczajnosci."

Alez to jest wlasnie zwyczajnosc jaka sobie ja ustanowimy. Sobie Enid wlasna ustanawia, co by ja proza zycia nie nudzila zbytnio, kazdy lubi od czasu do czasu byc innym niz reszta.

"Dla Enid swiat byl za maly. Dusze ludzkie ideologicznie wyprane. Umysly zbyt scisle. "

- to dlaczego tak bardzo ciekawa byla ludzi? I nie o swiat chodzi tylko o nia. Sprawdzala sama siebie jaka jest w obliczach innych. O to chodzi w tym filmie, zeby wyjsc z wlasnego 'ghost world'.

"I tak Enid jest zmuszana do znalezienia 'normalnej' pracy, 'normalnej' szkoly, 'normalnego' chlopaka"

--- typowe problemy slackera, nie ma sensu nad tym sie rozpisywac i analizowac to juz w ogole.

"Wobec braku jakiegokolwiek wsparcia, krzty zrozumienia, pojawiaja sie watpliwosci co do wlasnej tozsamosci, zadaje sobie pytania: 'Kim jestem?', 'Czego chcę, tak naprawdę?'.

-- No, choc w tym jednym racje masz. Choc strasznie to opisane jakby zaraz samoboja miala popelnic bez tej "krzty wsparcia".

"Metaforą nadzieji na taką mozliwosc jest pewien strzec. Starzec, powrzechnie uznany za psychicznie chorego, siedzacy calymi dniami na lawce, czekajac na dawno nie kursujacy juz autobus. Z tego powodu stanowi obiek drwin. Jednak pewnego dnia, wracajaca samotnie Enid zauwaza, iz autobus zjawia się, a starzec odjezdza. Staje sie to bodzcem do podjecia przez nią decyzji."

Alez tak ponuro to opisaaaaaaaaaaaneeee wszystko! Brzmi tak straszliwie powaznie, a to film iscie slackerski, czyli duzo gadania, moze o niczym, moze o czyms, moze i z senem, moze i nie. Mysle, ze ostatnia rzecz jaki ten film potrzebuje to typowe odkrycie zagadnien slackerskiego kina.
Poza tym taka 'powazna' gadanina nie oddaje specyficznego humoru tego filmu. O tym jak byc ciezko autsajderem w swiecie autsajderow:).

stuff123

Teraz mi sie spieszy, odpisze kiedys :D
Choc nie wiem, czy warto, masz glupiego kota w avatarze (nie moglem sie powstrzymac).
Bez kitu, jak tylko spojrzalem na ten avatar, wiedzialem, ze cos jest nie tak, ale jeszcze Cie uswiadomie z tym GW.

xD

ocenił(a) film na 10
Moomac

ale co chcesz mi uswiadomic w zwiazku z GW?? widzialam ten film wielokrotnie, kocham ten obraz! po prostu przeczytalam co napisales i jakbysmy obejrzeli calkiem inny film. Ty opisujesz Enid jako superbohaterke w tym zlym, niesprawiedliwym swiecie. Ja widze ja calkiem inaczej, rozumiem ja doskonale, bo bylam taka jak ona:). Enid jest nieco nadpobudliwa nastolatka o iscie egocentrycznym charakterze, ktora nie chce lub nie potrafi dostrzec wlasnych wad i slabosci, natomiast czyni takie zarzuty wobec wszystkiego i wszystkich dookola. To swietna zabawa, ale z czasem sie konczy, gdy czlowiek uswiadamia sobie, ze cos jest nie tak, ze cos zgrzyta. Komiks tez przejrzalam - to nie jest wielowarstwowa historia o swiecie nudnych-zwyczajnych i ciekawych-(weird)dziwakow. To po prostu historia. O Enid, jej przyjaciolach, jej swiecie. jej 'ghost' world. Przynajmniej ja tak rozpatruje ten film:). Moze Ty inaczej. Masz takowe prawo i bardzo dobrze:). A ja mam takowe, ze mogiem inaczej:).

ps. o co Ci chodzi z tym kotem? fakt, glupiutki on jest, jak to male kotki, a mnie sie nie chcialo szukac 'wyszukanego' avatara, ktory ukazalby wyjatkowosc mojej duszy;).

ocenił(a) film na 8
stuff123

Kotek jest fajny ;)

Ps. Muszę jeszcze coś dopisac, bo pojawił się komunikat, że tekst jest za krótki :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones